تبلیغات
شرکت تولید لوله پلی اتیلن پارس لوله 09128663820-08644433820 - مزایای لوله‌های پلی اتیلن HDPE نسبت به لوله‌های 09128663820 - 08644433820 GRP
شرکت تولید لوله پلی اتیلن پارس لوله 09128663820-08644433820
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

مزایای لوله‌های پلی اتیلن  HDPE نسبت به لوله‌های   09128663820 - 08644433820 GRP

از مقایسه ویژگی های ساختاری و عملكرد كوتاه مدت و بلند مدت لوله های GRP و لوله پلی‌اتیلن (HDPE High Density Poly Ethylene ) و نیز مقایسه اسـتانداردهای AWWA در هر مورد ( AWWA C950 برای لوله GRP و AWWA C906 برای لوله پلی‌اتیلن) و همچنین آزمایشات عملی انجام شده انستیتو مواد مركب ساختاری SCI و آزمایشگاه مهندسی پلاستیك و انیسیتو پلاستیک پایپ  كه همگی مراكز تحقیقاتی ایالات متحده می‌باشند، نتایجی استنباط گردیده كه در زیر می‌آید.  
جهت مقایسه منطقی در آزمایشات از مطلوب‌ترین جنس پلی‌اتیلن فشرده یعنی نوع PE 100 به تصریح استاندارد AWWA C906 استفاده شده است. همچنین لوله‌های سایز 150 و 600 میلیمتر در هر دسته مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. 

1- استحكام كششی 

استحكام كششی لوله پلی اتیلن حدودا بیش از 24 برابر لوله GRP می باشد (شكل ١) 
برخلاف لوله GRP، لوله‌های پلی‌اتیلن در مقادیر تنش كششی دچار خزش می‌شوند.در اینگونه موارد لوله GRPاز خود رفتار داکتیل نشان می دهد و می شکند . 
هنگام كاهش سرعت بارگذاری روی لوله پلی‌اتیلن، یا هنگامی كه لوله تحت بار ثابت برای مدت زمان طولانی قرار می گیرد، مولكول‌ها فرصت جداشدن و آزاد شدن از یكدیگر را دارند كه این امر باعث تقلیل تنش مورد نیاز برای تغییر شكل و جلوگیری از عدم شکست می شود که دامنه کاربرد آن را برای اجرای پروژه های زیرزمینی با ریسک جابجائی زمین و یا ناصاف بودن آن ساده تر و کاربردی تر می نماید .

جدول1

2- مقاومت فشاری 

مقاومت در مقابل فشار هیدرواستاتیك تركیدگی لوله پلی اتیلن بسیار بیشتر از لوله GRP است. (شكل 3).مستقیم‌ترین روش جهت اندازه‌گیری مقاومت لوله مقابل فشار، تست هیدرواستاتیك است. تمامی لوله‌های پلی اتیلن كه تا مرحله شكست تحت فشار قرار گرفتند فقط دچار ترك به طول ٣٧ تا ١٠٠ سانتیمتر شدند درحالی كه تمامی لوله‌های GRP در این فشار می شکنند .

جدول2

افزایش دائمی قطر نمونه‌های پلی‌اتیلن پس از آزادشدن فشار داخلی و پایان تست در جدول 1 آمده است. لوله های پلی اتیلن می تواند تا فشار 10mpa  را تحمل نماید و در برابر تغییرات زمین شناسی و زلزله بسیار مقاوم می باشد .ولی لوله های GRP در بربر این تغییرات بسیار شکننده هستند .

جدول3

هیچ لوله GRP  تولید نشده است كه قادر به تحمل فشار اسمی به بزرگی فشار اسمی قابل تحمل توسط لوله پلی اتیلن باشد.

3- استحكام ضربه

استحكام ضربه لوله پلی اتیلن  بسیار بیشتر از لوله GRP است. استحكام ضربه یكی دیگر از مشخصات مهم انتخاب لوله است. این ویژگی بیشتر از سایر خواص، در شرایط حمل و نقل و نصب موثر است. شكل 5 استحكام ضربه لوله پلی‌اتیلن را با لوله GRP مقایسه می‌كند. آزمایشات به هر دو روش شارپی و ایزود و در دمـــای 2±21 درجه سانتیگراد انجام شده است.  

جدول4

4- سازگاری با محیط زیست   

تولید لوله های پلی اتیلن هیچگونه آثار زیست محیطی ندارد و لوله های پلی اتیلن نیز در مقابل حمله میکرو ارگانیسم ها مقاوم می باشند چراکه پلی اتیلن ماده تغذیه کننده ای برای آنها نمی باشد .با توجه به استفاده از الیاف شیشه در تولید لوله های GRP می تواند  به محیط زیست صدمه بزند ولی لوله های پلی اتیلن به عنوان لوله های دوستدار محیط زیست قلمداد می شوند .

5- مقاومت در برابر مواد شیمیائی

لوله های پلی اتیلن از مقاومت قابل توجهی در مقابل مواد شیمیائی آلی و غیرآلی برحوردار می باشد از این منظر لوله های GRP بخاطر استفاده از مواد رزینی از مقاومت کمتری نسبت به مواد پلی اتیلن برخوردار می باشد .  

6- شرایط بستر سازی

نظر به ضعف ذاتی لوله‌های GRP، شرایط بستر در مورد این نوع لوله بسیار مهمتر از لوله پلی اتیلن  می‌باشد. بستر مناسب برای كنترل اعوجاج كه تنها معیار طراحی لوله های GRP در مقابل بارهای خارجی است مورد نیاز است. استاندارد كارگذاری لوله های GRP بیان می‌دارد كه بستر لوله باید شامل ریزترین ذرات ممكن خاك باشد كه بستگی به قطر لوله دارد. بنابراین خاك اطراف لوله باید بقدری فشرده باشد كه نیروهای جانبی را به صورت كاملاً یكنواخت به لوله اعمال ننماید. همچنین خاك بایستی عاری از هرگونه مواد آلی باشد. كف بستر باید مسطح و عاری از سنگ‌های بزرگ و كلوخه باشد چون این سنگ‌ها باعث كاهش استحكام در اثر ایجاد سایش و خراش لوله می‌گردند. لازم به یادآوریست بسیاری از این تمهیدات در عمل فراهم نمی‌گردد. برعكس بدلیل استحكام ذاتی لوله های پلی اتیلن  كف مسطح بدون خاك‌ریزی یا كف مسطح با خاك ریزی سبك برای بسیاری از كاربردها در مورد لوله های پلی اتیلن كافی است. هرچند عدم رعایت این توع ترانشه گذاری نیز مشکلی برای لوله های پلی اتیلن فراهم نمی نماید .

7- اتصالات و قطعات 

اتصال پذیری لوله پلی اتیلن ، ارزانتر و سریعتر از لوله GRP است. چون سریعتر آب بندی می شود و نشتی ندارد و سرعت پروژه را افزایش می دهد ضمن اینکه استفاده از چسب برای اتصال لوله های GRP با اتصالات عمر و استحکام این اتصالات را پائین می آورد و با کوچکترین تغییری شروع به نشتی می نماید .این مشکل به عنوان یک از یزرگترین مسائل مدیران اجرائی در پروژه های لوله کشی با لوله های GRP می باشد که آنها را برای اجرای یک خط لوله بدون نقص دچار مشکلات زیادی می نماید . با استفاده از مواد پلی اتیلن امکان ساخت انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع روشهای جوشکاری می تواند خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا نمود .                                       

8- شناوری و اجرای پروژه های دریائی 

لوله پلی‌اتیلن روی آب شناور می‌شود. بنابراین هنگامی كه احتمال آمدن سیل در بستر لوله می‌رود یا سطح آب‌های زیرزمینی در محل بالاست، تمهیدات خاصی بایستی اندیشیده شود. به این منظور لوله بایستی مهار شود. اما لوله های GRP با توجه به ماهیت شکننده بودن امکان شناوری را ندارند و عملا استفاده های در پروژه های دریائی ندارند .

9- اثر خراشیدگی

در مقایسه با لوله GRP، پلی‌اتیلن ماده بسیار نرمتری است. بنابراین در مقابل خراش‌ها و سایر صدمات ایجاد شده در حین حمل و نقل  کمتر آسیب‌پذیرتر می‌باشد. در استاندارد لوله GRP علاوه بر الزام بر عاری بودن لوله از ترك، بریدگی، سوراخ، حفرات، ناخالصی‌ها یا سایر نقایص، تاكید شده است كه خراش‌هایی عمیق‌تر از ١٠ درصد ضخامت جداره بحرانی بوده و لوله با چنین خراش‌هایی قابل استفاده نمی‌باشد و بایستی تعویض شود. به‌دلیل استحكام لوله پلی اتیلن  علاوه بر كاهش احتمال ایجاد اینگونه صدمات، خراش روی لوله تاثیر چندانی بر استحكام آن ندارد.اما کوچکترین ضربه به لوله GRP می تواند کیلومترها کار اجرا شده را نابود نماید .

10- سهولت حمل و نقل

با توجه به مقاومت در برابر ضربه و سهولت بارگذاری و سهولت در جابجائی لوله های پلی اتیلن حمل و نقل این نوع لوله ها بیشتر بوده و درصد از بین رفتن لوله در اثر حمل و نقل صفر بوده و این نوع لوله ها ضایعات حمل و نقل ندارد .

نوع مطلب :
برچسب ها : لوله، لوله پلی اتیلن، پلی اتیلن، شرکت لوله پلی اتیلن، قیمت لوله پلی اتیلن، پلی اتیلن چیست، اتصالات پلی اتیلن،
لینک های مرتبط :
مهندس حسنی حسنی
یکشنبه 17 خرداد 1394
یکشنبه 12 شهریور 1396 11:23 ب.ظ
Wow, this piece of writing is pleasant, my sister is analyzing such things, therefore I am going to inform her.
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:15 ب.ظ
Hello just wanted to give you a brief heads
up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 12:16 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my kids.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put
the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know
this is entirely off topic but I had to tell someone!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:24 ق.ظ
This article will assist the internet viewers for building up
new webpage or even a weblog from start to end.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای شرکت تولید لوله پلی اتیلن پارس لوله 09128663820-08644433820 محفوظ است

پشتیبانی